A gyárak jellemzően a legnagyobb villamosenergia fogyasztók, az átlagos éves villamosenergia fogyasztásuk jóval meghaladja a háztartásokban felhasznált szintet. A magas fogyasztás a termelőberendezéseknek, a hőmérséklet szabályozásnak és a világításnak köszönhető. A jelenlegi helyzetben és a jelenlegi magas villamosenergia tarifák mellett, csak elképzelni lehet, hogy mennyibe kerül egy üzem fenntartása. A gyártulajdonosokat terhelő egyik jelentős működési költség, a villanyszámla.
Az energiaköltségek csökkentése érdekében olcsóbb és megbízhatóbb áramforrásokat kell keresni. Az ST Solar napelem rendszer telepítő cég szerint erre a napenergia a legéletképesebb megoldás. A létesítmény tetejére telepített napelemek megújuló és ingyenes energiaforrást biztosítanak a helyszínen. Ahhoz azonban, hogy a napenergia hihetetlen előnyeit a gyárak is élvezhessék, az infrastruktúrát megfelelően és gondosan kell kialakítani. Az ST Solar napelem rendszer telepítő cég erre is kitér bővebben.
A szükséges energiaigény és a gyár elhelyezkedése
Az egyes gyárak működéséhez más-más mennyiségű energiára van szükség. Ez függ a mérettől, a műveletektől, a géptípusoktól és az üzemórák számától. Ezért a napelem rendszer telepítése előtt kulcsfontosságú az üzem energiaigényének meghatározása. Ez a tudás segít meghatározni a szükséges napelemek méretét és számát. Mivel a panelek különböző mennyiségű energiát termelnek, valószínűleg mindenki olyan erőseket szeretne, amik megfelelnek a fennálló energiaigénynek.
A hálózatról való leválás robusztus és nagy teljesítményű rendszert igényel. Bár a napenergia megfelelő energiát biztosíthat a gyáraknak, lehetetlen kihasználni az előnyeit napelem telepítő cég segítsége nélkül. Egy megbízható és tapasztalt telepítő, mint például az ST Solar, mindig elvégzi az energiaauditot és meghatározza a szükséges energiaigény az adott üzemben. Az energiafogyasztással kapcsolatos bizonyossággal minimális a téves döntések meghozatala.
A napelem rendszer hatékonysága a napfény mennyiségétől függ. Minél nagyobb a napsugárzás, annál nagyobb lesz a teljesítmény. A telepítés előtt egy kis időt kell szánni az üzem elhelyezkedésének jellemzőinek felmérésére is. Különösen körültekintőnek kell lenni a telepítési hely értelmezésekor. Egyes panelek árnyékban elhelyezve csökkentik a teljesítményt, mások pedig akár teljesen le is kapcsolnak. A panelt olyan nyílt területen kell elhelyezni, ahol teljes napfény éri.
Érdemes még ellenőrizni a régió éghajlatát és a napfény napi, illetve évszakonkénti mennyiségét. A napelemek a legjobban olyan környezetben teljesítenek, ahol évente sok a napfény. Akkor lehet a legjobban kihasználni az előnyeiket, ha a régió arányos éves napfény eloszlást kap. Ellenkező esetben erőteljesebb rendszerekre lesz szükség a nem megfelelő napsugárzás ellensúlyozására.
Mindig az a legjobb, ha erre a feladatra szakembert alkalmaznak, aki azonosítja azokat az akadályokat, amik csökkenthetik a panel napfénynek való kitettségét. Tegyük fel, hogy a telepítési terület olyan dombokkal, épületekkel és fákkal rendelkezik, amik valószínűleg árnyékot vetnek. A szakember a panelek elhelyezését úgy tervezi meg, hogy azok az akadálymentes irányba nézzenek, és biztosítsák a megfelelő napfény befogadását.